środa, 8 kwietnia 2015

Akcja: płaski brzuch do lata

Przyciągnęłam waszą uwagę? To super! Teraz przejdziemy do meritum. Wiosna przyszła, a wraz z nią w klubach fitness i na siłowniach pojawiło się mnóstwo nowych osób. Większość z tych osób ma jeden cel: schudnąć przed sezonem plażowym. Jak wiecie, jestem instruktorem fitness i chciałabym się z Wami podzielić kilkoma uwagami dotyczącymi aktywności fizycznej i odchudzania. Gotowi? Zaczynamy trening ... w naszych głowach.Co oznacza bycie fit?


Na facebooku znaleźć można bardzo dużo stron poświęconym byciu fit. Ale czy wiemy, co to właściwie oznacza? Tak naprawdę, bycie fit, to nic innego jak nawyki, które powinny być traktowane jako coś normalnego, a nie jako moda. Bycie fit oznacza zdrowe odżywianie oraz regularne uprawianie sportu. A jak dobrze wiemy, dzięki połączeniu tych 2 rzeczy, możemy zyskać zdrowie i witalność. Uprawiając sport nasz organizm zostaje dotleniony, krew krąży szybciej, a mięśnie cały czas pracują dając nam siłę niezbędną do wykonywania codziennych obowiązków.

Jak się właściwie odżywiać?


Wraz z byciem fit bardzo często przechodzimy na restrykcyjne diety. Pod pojęciem diety kryje się nie odchudzanie, lecz właściwe odżywianie. Komponując posiłki powinniśmy pamiętać o jednej prostej zasadzie: połowę talerza powinny zajmować warzywa. Również to, co zabieramy do pracy, nie musi być zwyczajną kanapką. 
Na zdjęciu możecie zobaczyć jeden z posiłków, który zabierałam do pracy, gdy siedziałam cały dzień w biurze. Prosta sałatka cezar czyli kurczak, sałata lodowa, papryka i pomidor - bez sosów, warzywa puszczą soki i utworzą bardzo smaczny sos własny :)

Prawidłowe odżywianie to 5-6 posiłków dziennie spożywanych co 2,5-3 godziny. Dlaczego tyle i dlaczego w takich odstępach? Gdyż wtedy jemy mniejsze porcję, dzięki czemu metabolizm działa szybciej, a nasza waga nie rośnie. Nie jestem dietetykiem, dlatego nie będę rozpisywać się bardzo dużo o właściwym odżywianiu, ale mogę wam dać jedną radę: nie przywiązujcie się do tego, co piszą administratorzy niektórych profili o zdrowym odżywianiu, jeśli nie są oni dietetykami albo sportowcami, którzy posiadają odpowiednią wiedzę. Można być miłośnikiem zdrowego odżywiania, jak najbardziej, ale pamiętajmy, że na każdego z nas może działać co innego. Jeśli chcecie zmienić coś w swoim menu, a nie wiecie jak zadbać o właściwą ilość składników odżywczych, skorzystajcie z porady zawodowych dietetyków. Sama korzystałam i naprawdę polecam :)

Jakie błędy popełniamy?


Na koniec tego wpisu kilka podstawowych błędów, które popełniają osoby, które "chcą być fit":
  • przemęczają organizm - ćwiczą za dużo, za często, nie rozciągają się, nie przeprowadzają rozgrzewki, nie robią nawet dnia przerwy, a to prowadzi do kontuzji i osłabienia organizmu;
  • stosują restrykcyjne diety - a w efekcie kończą jako osoby niedożywione (niedożywione czyli nie posiadające w organizmie wystarczającej ilości witamin i minerałów);
  • ćwiczą nieregularnie;
  • nie słuchają trenerów i instruktorów i każde ćwiczenie wykonują niedokładnie - uwierzcie mi, właściwa technika jest bardzo ważna dla osiągnięcia odpowiednich efektów. Złe wykonanie ćwiczenia może skutkować bólami, kontuzjami, a przede wszystkim, brakiem efektów.
Mam nadzieję, że te kilka zdań pozwoliło wam spojrzeć na bycie fit z innej strony. Jeśli potrzebujecie odrobiny motywacji zapraszam Was na moją stronę na Facebooku. Znajdziecie tam informację o wydarzeniach sportowych, a także informację o moich zajęciach stałych i gościnnych. Nie zapominajcie też o Instagramie - tam możecie zobaczyć jak wyglądam i co robię przed zajęciami i po nich ;) Kolejny wpis fitnessowy poświęcony będzie aktywnościom i ćwiczeniom, które pomogą w spalaniu tkanki tłuszczowej - mam nadzieję, że będzie on dla was przydatny :)

I jak zawsze zachęcam Was do pozostawienia swojej opinii dotyczącej mody na bycie fit - co to oznacza dla Was i co robicie, aby być fit?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz